Rady maminkám dvojčat

13.1.2003

Vždy se snažte veškerou práci co nejvíce zjednodušit a ve všech činnostech hledat výhody hlavně pro sebe samu.

Je nezbytné naučit se zdravému sobectví, které vám pomůže přežít !!!

 

Výlety s dětmi

Pokud budete chtít zkusit s dětmi absolvovat nějakou akci,dobře si promyslete,jaký přínos bude mít hlavně pro vás.Například pojedete ke známým na chalupu,kde to ovšem nebude vůbec přizpůsobeno vašim nezbedným batolatům a vy místo aby jste si o víkendu odpočinula,budete schvácená neustálým hlídáním,protože jste s dětmi v cizím prostředí a netušíte,kde jaké nebezpečí na děti číhá.Pro vaši dobrou orientaci uvádím , ve kterých situacích nejčastěji dochází k úrazům,aniž bych vás,milé maminky, chtěla nějak strašit.

Za jakých okolností nejčastěji dochází u batolat k úrazům?

  1. Když velice pospícháte. Jste roztěkaní a pro úsporu času nedodržíte vaše osobní kroky pro bezpečnost dětí. Například ve shonu zapomenete batole upoutat v autosedačce nebo nezavřete dveře od chodby, kde jsou schody.
  2. Když děti hlídá neznalá osoba.
  3. Když děti hlídá více lidí. Jeden si myslí, že má přehled o činnosti dětí ten druhý a v podstatě děti nehlídá nikdo. Pokud hlídáte sama, vždy přesně víte, kde jaký nezbeda šmejdí a také se spolehlivě orientujete podle známých zvuků. 
  4. V neznámém prostředí a na návštěvách.

 

Vaření

 

Procházky

Procházky volte co nejkratší a po rovince - dětem nevadí stejné okruhy. Jestliže máte zahrádku maximálně ji využívejte a pokuste se manžela nasměrovat k nákupům. Děti v žádném případě neučte chodit za ručky! Jednak to pro ně není zdravé a jednak by to po vás brzy začali vyžadovat. Počkejte, až se sami rozchodí. Stejně tak děti nechte capat venku co nejpozději. Ideální je děcka vypusti do nějakého ohraničeného bezpečného prostoru a nechat je spadnout na kolínka a pokusit síly. Některá dětská hřiště se dají považovat za bezpečná.

Vím jak jsou mnohdy děti otravné, obzvláště vlastníte–li ještě starší dítko. Pokud to situace dovolí, v ošklivých měsících nemusíte chodit každý den ven.

 

Domácí práce

Domácí práce si rozdělujte na nezbytné a na ty, jimž nožičky jistě nenarostou, aby utekly. Většinou je na prvním místě příprava jídla, zato žehlení se mnohdy „načeká“. Také rozlišujte, zda se „to, či ono“ dá dělat, když děti spí nebo jsou vzhůru. Slevte ze svých maximalistických nároků - jako je třeba žehlení ložního prádla, či vždy utřený prach nebo umytá okna. Okna se nemusí mít i dva roky a komu to vadí? Děti vám jistě naglančená okna neocení a utahaný manžel si jich po návratu z práce sotva všimne. Na uštěpačné sousedky nic nedejte! Místo těchto prací si pokuste najít chviličku pro sebe. V klidu vypít kávu a přečíst si alespoň kousíček časopisu, či dělat něco, co Vás pozitivně nabíjí. Vyhýbejte se „hloupým“ lidem a kamarádkám, které vás nepodpoří, jen kritizují a poučují. Společnost si vybírejte. Někdy je těžké najít si v okolí stejně „postiženou“ maminku..

Na řeči tchýně a babiček nic nedejte. Ony smrtící únavu buď nezažily nebo na ni už zapomněly. Nejsou s dětmi čtyřiadvacet hodin denně jako vy, nestávají k nim, neřeší kdy a jak zajet k lékaři. V horším případě si přijdou děti jen poňuchmat a rozmazlit je. Pokud Vám ovšem babičky kus práce zastanou, berte jejich řeči jedním uchem tam a druhým ven. Pokud Vám někdo vykládá, že on to zvládl skvěle bez problémů - nevěřte mu. Málo kdo se „otevře“ a přizná bolístky. Před ostatními pak vystupuje jako hrdina. Pamatujte, že ten kdo se dělá „nejlepším“ většinou nezvládl sotva polovinu, co vy. Cítíte-li, že už nemůžete, zkuste si lehnout třeba mezi děti na zem (pokud po vás nepolezou) a uvolnit se. Koukejte nepřítomně do stropu nebo zkuste nějaké relaxační cvičení. Hlavně se za každou cenu nepřemáhejte! Vím, jak je to těžké. Pád ke dnu je rychlý, naopak cesta vzhůru velice pozvolná, zpomalená únavovým deficitem. Jste jistě velice rozmrzelá, že vše nemáte, jak by jste chtěla. A to je právě na dvoj (i více) rodičovství ,to nejtěžší – s tímto hendikepem se vyrovnat! Pokud jste do teď byla na pořádek pedant, musíte ze svých požadavků slevit. Za „zhroucení“ pořádek jistě nestojí.

A také jak říká Klára - zakladatelka Klubu dvojčat:
“Myslete, že Vás děti budou ještě dlouho potřebovat,
proto nemá cenu zhroutit se už na začátku“.

Manžela nechte po příchodu z práce vydechnout. On musí „přehodit vyhýbku „! Dejte mu čas na nabrání sil. Řešení problémů nechte na pozdější dobu, třeba na večer u malé skleničky.

Přeji Vám hodně sil!!!

-paka-

(c) 2003 http://dvojcata.webzdarma.cz